Van İl Müdürlüğü
 

Edremit Sevgi Evleri

         

                           SEVGİ EVLERİ ÇOCUK YUVASI VE KIZ YETİŞTİRME YURDU

 

Adres: Elmalık Mah. Elmalık Cad. No: 1 Edremit / VAN

Tel:      (432) 3122909

Faks:   (432) 3122941

         

KURULUŞ AMACI VE TARİHÇESİ

       Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kuruluşumuz Şubat 2010 Yılında Bakanlığımızın “Sevgi Evleri” projesiyle 10’u dubleks, 6’sı tek katlı toplam 16 ev ve 148 kapasiteli olarak Edremit’te hizmete açılmıştır.

Kuruluşumuzda; Çocuk Yuvası olarak 0-12 yaş arası kız ve erkek çocuklarına, Yetiştirme Yurdu olarak da 12-18 yaş ve üstü kız çocuklarına hizmet verilmektedir. Çocuklarımız yaş, cinsiyet ve kişilik özelliklerine göre ayrılan evlerde ortalama 8 -10 kişilik gruplar halinde kalmaktadırlar. Evlerimiz, çocuklarımızın kendilerini tam ve rahat bir ev ortamında hissedebilecekleri şekilde düzenlenmiş olup, temizlik, beslenme, barınma, eğlence ve dinlenme gibi tüm ihtiyaçları buralarda karşılanmakta ve çocuklarımızın yemekleri de kendi istekleri doğrultuda bu evlerde kendilerince veya görevli personel tarafından yapılmaktadır.

      Kuruluşumuzda kalan çocuklarımız M.E. Bakanlığına bağlı okullarda eğitim ve öğretim görmektedirler. Ayrıca, Yüksek Okul ve Üniversitelerde okuyan çocuklarımız da bulunmaktadır. Bu çocuklarımız da diğer çocuklarımız gibi kuruluş himayesinde eğitim ve öğretimlerine devam etmektedirler.

Kuruluşumuzda sosyal-kültürel faaliyetlere de önem verilmekte olup; halk oyunları, tiyatro gösterileri, masa tenisi ve bilgi yarışmalarının yanı sıra önemli gün ve haftalarla ilgili etkinlikler ve çocuklarımızın doğum günü kutlamaları da yapılmaktadır.
     Ayrıca Kuruluş olarak çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra onların ahlaki gelişimlerini de çok önemsiyoruz ve bu yönde de çalışmalar yapıyoruz.

 

 

DSC 0085

DSC 0087

DSC 0092

DSC 0100